مهاجرت به کانادا از طریق دریافت ویزای تحصیلی | کانون مهاجرتی و حقوقی دکتر عالمی

ویدئو آموزشی دریافت ویزای تحصیلی

passport (1)

ویزای استارتاپ

passport (2)

ویزای تحصیلی

visa

ویزای کسب و کار

ویزای تحصیلی کانادا

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، شرایط و مدارک خاصی مورد نیاز است که در ادامه آن را شرح می دهیم

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • نامه پذیرش قطعی دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • مدارک هویتی
 • نامه تمکن بانکی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • بیمه مسافرتی
 • در برخی از رشته ها داشتن معاینه پزشکی

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

 • درخواست جهت تحصیل در دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • آخرین مدرک تحصیلی: برای مقطع لیسانس، نیاز به دیپلم 12 ساله و برای مقطع فوق لیسانس، احتیاج به مدرک لیسانس است
 • ریز نمرات سه سال آخر تحصیل
 • مدارک هویتی
 • عکس پاسپورتی
 • برگه واریز شهریه دانشگاه
 • مدرک زبان آیلتس
دریافت ویزای تحصیلیویزای تحصیلی کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا به دو دسته ابتدایی و دبیرستان تقسیم می شود. مقطع ابتدایی (Elementary) ، یعنی از کودکستان تا سال ششم و مقطع دبیرستان یعنی از سال های هفتم تا دوازدهم. بر اساس قانون کشور کانادا همه افراد بین سنین ۶ تا ۱۸ سال باید در مدارس تحصیل کنند.

مدارس کانادا به دو دسته مدارس دولتی و خصوصی و بین المللی تقسیم می شود. اگر والدین یا قیم دانش آموز خارجی در کانادا اقامت نداشته باشد؛ باید در مدارس بین المللی کانادا تحصیل کنند و بابت تحصیل در مدارس شهریه بپردازند. اما در صورتی که والدین دانش آموز خارجی اقامت کانادا را داشته باشند امکان تحصیل در مدارس دولتی و رایگان نیز وجود دارد.

هزینه تحصیل در کانادا

مهم ترین بخش برای بسیاری از دانشجویان در زمینه تحصیل در کانادا، اطلاع از شهریه تحصیلی و هزینه های زندگی در این کشور است. هزینه تحصیل در کانادا بسته به دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است و ارقام اعلام شده در این بخش تنها میانگین شهریه ها هستند.

شهروندان کانادا به طور میانگین برای تحصیل در مقطع لیسانس 6838 دلار کانادا و برای مقطع فوق لیسانس 7086 دلار کانادا باید شهریه بپردازند. طبق آمارهای ارائه شده، میانگین هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی حدود 27159 دلار کانادا در سال است.

 • تحصیل در رشته های هنر و علوم انسانی از رشته هایی مانند مهندسی و پزشکی کم هزینه تر است.
 • هزینه رشته های مدیریتی و کسب و کار کمی ارزان تر از میانگین شهریه های تحصیلی در کانادا و مبلغی حدود 26395 دلار کانادا است.
 • هزینه های تحصیل در مقطع فوق لیسانس معمولاً ارزان تر از مقطع لیسانس است و این مبلغ وابسته به مقطع و رشته تحصیلی مدنظر، متفاوت است. به طور میانگین، هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا حدود 16497 دلار کانادا است.
ویزای تحصیلی کانادا

شرایط پذیرش کارشناسی کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس بدین صورت است که بعد از گذراندن دوره 12 ساله مدارس و گرفتن مدرک آن و داشتن آیلتس۶ می توان وارد مقطع لیسانس شد. مقطع لیسانس در کشور کانادا ۴ ساله است و دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان bachelor یا کارشناسی دریافت خواهد نمود. دانشجویان مقطع کارشناسی در کانادا امکان کار پاره وقت دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته را خواهند داشت. یکی از شرایط ویزای تحصیلی کانادا داشتن سن مناسب تحصیل است. حداکثر سنی که برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی امکان پذیر است معمولاً تا سن 23 سالگی است. هر چه سن متقاضی بیشتر باشد ریسک دریافت ویزا بالاتر می رود و متقاضی باید دلیل محکمی برای توجیه این فاصله تحصیلی یا گپ تحصیلی ارائه دهند.

مدارک پذیرش کارشناسی کانادا

 • شامل دیپلم 12 ساله
 • ریزنمرات چند سال آخر تحصیل
 • مدرک زبان

برخی از دانشگاه ها بدون مدرک زبان نیز به شما پذیرش می دهند اما باید یک دوره زبان در کانادا بگذرانید و زمانی که به سطح مطلوب رسیدید وارد دانشگاه شوید. برای مقطع فوق لیسانس نیز امکان پذیرش بدون مدرک زبان وجود دارد.

شرایط ویزای تحصیلی فوق لیسانس کانادا

این مقطع با توجه به تعداد واحد هایی که در هر رشته باید گذرانده شود یک ساله یا دوساله است. دانشجویان این مقطع را یا به صورت پژوهش با همراهی استاد راهنما یا نشستن در سر کلاس و گذراندن واحد های درسی و یا به صورت ترکیبی از هر دو می گذرانند. دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان M.A یا کارشناسی ارشد دریافت خواهد نمود. امکان کار پاره وقت برای دانشجو به مدت هفته ای 20 ساعت فراهم وجود دارد. معمولاً بهترین سن برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا تا سن 32 سال می باشد.

مدارک پذیرش کارشناسی ارشد کانادا

 • ارائه مدرک دیپلم و مدرک لیسانس
 • داشتن معدل بالای ۱۳ در دوره کارشناسی
 • داشتن آیلتس ۶ و یا ۶٫۵ است (با شرط گذران دوره زبان انگلیسی در کانادا می توانید با نمره زبان پایین نیز پذیرش بگیرید).
ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزای تحصیلی دکترا کانادا

پذیرش در دوره دکترا در دانشگاه های کانادا به معدل بالای ۱۳ در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و نیز  مدرک آیلتس 7 با توجه به رشته و دانشگاه مورد نیاز است. اخذ پذیرش در این مقطع با مقاطع پیشین متفاوت است. برای تحصیل دکترا در کانادا و اخذ پذیرش باید مستقیما با استاد فعال در حوزه تحصیلی خود مکاتبه کنید و با ارائه رزومه ای قوی یکی از اساتید را به نحوی قانع کنید که شما را به عنوان دانشجو بپذیرد و به عنوان استاد سوپروایزر شما در زمان تحصیل در دانشگاه عمل کند.

این دوره ۳ تا ۵ سال طول می کشد و شخص هم دوره های کورس یا آموزش، پژوهش یا پروژه را برعهده دارد. این پروژه ها معمولاً توسط شرکت ها حمایت می شوند، لذا به دانشجوی این مقطع در اکثر موارد کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه اعطا خواهد شد. این بورسیه گاه تنها شهریه را پوشش می دهد و در برخی مواقع نیز هزینه های زندگی را نیز در برمی گیرد که به آن فول فاند نیز گفته می شود.

دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان Ph.D یا دکتری دریافت خواهد کرد. دانشجویان مقطع دکتری در کانادا امکان کار پاره وقت دانشجویی دارند. اما دانشجویانی که برای تحصیل در این مقطع از بورسیه تحصیلی استفاده کرده باشند با توجه به نوع بورسیه ممکن است اجازه کار پاره وقت دانشجویی را نداشته باشند.

برای بالا رفتن شانس خود باید دارای گزینه هایی مثل معدل بالا، مدرک زبان با نمره بالا، مقالات ISI و پروپوزال قوی باشید . در صورت تمایل می توانید رزومه خود را برای مشاوران گروه عالمی بفرستید.

ویزای همراه کانادا چیست

چنان که از نام آن پیداست، ویزای همراه کانادا، ویزایی است که به همراهان مهاجر دانشجو یا مهاجر کاری داده می شود. همانطور که گفته شد، دوری از خانواده یکی از عمده ترین مشکلات مهاجرت برای متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کانادا بوده است و این عزیزان صرفا به همین دلیل از این موقعیت صرف نظر می کردند.

همین امر سبب شد که دولت کانادا، سیاست های خود را در زمینه ویزای تحصیلی و ویزای همراه کانادا عوض کند. طبق این قانون، فرد متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا می تواند اعضای خانواده را نیز از طریق ویزای همراه، با خود به کانادا ببرد..

 

ویزای همراه برای خانواده متقاضی ویزای تحصیلی کانادا

سال هاست که مهاجرت تحصیلی به کانادا روندی رو به رشد داشته و دانشجویان بسیاری از سایر نقاط جهان برای تحصیل، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کانادا می کنند. اما همواره دوری از خانواده خصوصا همسر، یکی از اصلی ترین دغدغه های مهاجران تحصیلی به کانادا بوده است.

دولت کانادا برای رفع این مشکل ویزایی را برای خانواده متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا صادر می کند که به آن ویزای همراه می گویند.

ویزای همراه در کنار ویزای تحصیلی کانادا

می توان گفت ویزای همراه مکمل ویزای تحصیلی کانادا است. چرا که در بعضی موارد اگر فرد متقاضی نتواند دوری خانواده را تحمل کند، عملا از پذیرش این ویزا انصراف می دهد. اما اخذ این ویزا به چه شرایطی نیاز دارد.

شرایط اخذ ویزای همراه کانادا

از آنجا که کانادا از اساس یک کشور مهاجر پذیر است، دولت این کشور تمام قوانین را به گونه ای تنظیم می کند که شرایط مهاجرت برای افرادی که صلاحیت دارند، هرچه بیشتر مهیا شود. در همین راستا، ویزای همراه کانادا این امکان را فراهم کرده است که همسر، فرزندان، والدین و یا سرپرست رسمی فرد بتوانند در طول مدت تحصیل در کنار او باشند.

از اصلی ترین شرایط ویزای همراه کانادا این است که فرد متقاضی اصلی و یا یکی از همراهان او باید به دولت و اداره مهاجرت کانادا ثابت کند که قابلیت تامین هزینه های زندگی را در طول مدت تحصیل دارد. لازم است که متقاضی اطلاعات تمامی افراد خانواده را به صورت کامل در زمان درخواست ارائه کند.

ویزای همراه در کنار ویزای تحصیلی کانادا

چه کسانی می توانند فرد متقاضی اصلی را در طول مدت تحصیل او همراهی کنند؟

همسر فرد متقاضی؛

فرزندان؛

پدر، مادر و یا سرپرست قانونی او.

ویزای همراه کانادا برای همسر دانشجو

متقاضی ویزای تحصیلی کانادا می تواند همسر خود را در طول مدت تحصیل با خود به کانادا ببرد. برای این کار، شخص متقاضی به یک سری مدارک نیاز دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای همراه کانادا

 • پاسپورت با اعتبار کافی برای اقامت در کانادا در طول مدت تحصیل همسر.
 •  ترجمه کلیه مدارک هویتی همسر.
 •  فرم تکمیل شده اطلاعات هویتی و فرم درخواست ویزای همسر.
 •  ترجمه رسمی سند ازدواج با مهر دادگستری.
 •  دو قطعه عکس پاسپورتی با پس زمینه سفید با اندازه مناسب.
 •  مدارک اثبات تمکن مالی.
 •  ارائه تاریخچه کلیه سفرهای همراه.

برای بالا رفتن شانس خود باید دارای گزینه هایی مثل معدل بالا، مدرک زبان با نمره بالا، مقالات ISI و پروپوزال قوی باشید . در صورت تمایل می توانید رزومه خود را برای مشاوران گروه عالمی بفرستید.