مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری | کانون مهاجرتی و حقوقی دکتر عالمی

ویدئو آموزشی مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

passport (1)

ویزای استارت آپ

passport (2)

ویزای تحصیلی

visa

ویزای کسب و کار

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری چیست ؟

روش اکسپرس اینتری کانادا برای متقاضیان مهاجرت به کانادا در سال 2015 به عنوان مکانیزمی برای اخذ اقامت دائم کانادا راه اندازی شد. روند پذیرش مهاجر از طریق برنامه اکسپرس اینتری به این شکل است که اداره مهاجرت کانادا هر ماه حداقل امتیاز فرد انتخاب شده را برای اقامت دائم اعلام می کند و متقاضیان با توجه به حداقل و حداکثر امتیاز اعلام شده برای ثبت درخواست اقدام می کنند.

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا است که برنامه های مهاجرتی خود را با سختگیری و اعمال قوانین عادلانه پیگیری می کند. یکی از برنامه های این کشور برای جذب نیروی کار متخصص که طرفداران بسیاری را نیز پیدا کرده است، سیستم مهاجرتی اکسپرس انتری یا ورود سریع به کانادا است. کشور کانادا با سیستم آموزشی قوی و سطح رفاه اجتماعی بالا و همچنین اقتصاد رو به رشدی که نیازمند نیروی کار جوان و متخصص است، یکی از بهترین مقاصد مهاجرت برای مهاجرین از سراسر جهان است.

قبل از ورود به توضیحات جزئی تر مربوط به برنامه اکسپرس انتری کانادا یا ورود سریع به کانادا، در یک توضیح کلی باید گفت که منظور از اکسپری انتری برنامه ای است که در طی آن صلاحیت متقاضیان بر اساس معیارهایی مثل سن، تحصیلات، شغل، سابقه کاری و مهارت زبانی بررسی می شود. طی رتبه بندی های انجام گرفته کسانی که بالاترین رتبه در میان سایر متقاضیان به دست آورده اند، خواهند توانست از این طریق وارد خاک کانادا شوند.

سیستم اکسپرس انتری کانادا تقاضاهای اقامت کاری را در سه برنامه مهاجرتی اقتصادی جای می دهد:

• Federal Skilled Worker Program
• Federal Skilled Trades Program
• Canadian Experience Class

علاوه بر سه برنامه فوق استان های کانادا نیز می توانند برای متقاضیانی که در سیستم اکسپرس انتری کانادا ثبت نام کرده اند، دعوت نامه جهت اقامت دائم ارسال کنند. این برنامه Provincial Nominee Program یا PNP نام دارد.

مهاجرت از طریق اکسپرس انتری

افرادی که نام خود را در لیست اکسپرس انتری کانادا ثبت کرده باشند، به طور اتوماتیک، در فهرست کاندیداهای یکی از سه برنامه مهاجرتی زیر قرار داده می شوند.

سه روش مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

1. برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیل ورکر کانادا(Federal Skilled Worker Program)

این برنامه شامل نیروی کار ماهری می شود که قصد دارد در هر ایالت و شهر کانادا که علاقه دارد، به جز کبک ساکن شود. نیروی متخصص فدرال فردی است که شرایطش مورد تایید دولت مرکزی کانادا برای کسب و کار در این کشور می باشد. برای این که شرایط شغلی شما به عنوان یک تاجر و یا یک نیروی کار ماهر احراز شود، متقاضی به تایید دولت فدرال کانادا نیاز دارد.

متقاضی یا باید از طریق سامانه اکپرس انتری کانادا (Express Entry) ثبت نام کند و یا نظر یک کارفرما را در کانادا برای گواهی صلاحیت کسب کند. چنانچه متقاضی موفق به گرفتن دعوتنامه اکسپرس انتری کانادا شد، می تواند اقامت دائم در هر یک از استان های کانادا را به جز کبک بگیرد. استان کبک برای جذب نیروهای کاری، شرایط و قوانین خاص خود را دارد.

کارگران و نیروهای متخصص می توانند با استفاده از این برنامه و از طریق مکانیسم اکسپرس انتری، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. شرایط مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل وورکر:

– فرد متقاضی حدقل یک سال سابقه کار مداوم تمام وقت یا نیمه وقت در مشاغل سطح A،B یا 0 در لیست مشاغل NOC داشته باشد؛
– دانش و مهارت در هر یک از زبان های فرانسوی یا انگلیسی و اثبات آن با داشتن نمره CLB7
– تحصیلات فرد متقاضی باید در حد دیپلم دبیرستان کانادا یا بالاتر یاشد؛
– در صورتی که فرد متقاضی هنوز پیشنهاد کار رسمی در کانادا را نداشته باشد، باید مدارک تمکن مالی مورد نیاز را به اداره مهاجرت ارائه دهد.

2.برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیل ترید کانادا (Federal Skilled Trades Program)

متقاضیان مهاجرت به ایالت کبک می توانند از طریق این برنامه، برای مهاجرت اقدام کنند. سیستم مهاجرت نیروی متخصص از طریق اکپرس انتری کانادا به کبک، در سال های اخیر تغییرات زیادی داشته و هر سال دستخوش قوانین جدید می شود. سیستم اکسپرس انتری کانادا کبک برای مهاجرت فرآیندی با دو قسمت کاملا مجزا دارد:

Selection یا همان گزینش: مدارکی متقاضی از طریق اکسپرس انتری ارسال کرده، طبق قوانین خاص خود ایالت کبک بررسی شده و پس از پذیرش، گواهی (Certificat de Sélection du Québec) صادر می شود.
Admission یا همان پذیرش: در این مرحله نوبت به آزمایشات پزشکی و چک امنیتی می رسد که پس از تایید توسط دولت فدرال، ویزای شما صادر می گردد.
حداقل شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طیق اکسپرس انتری و با استفاده از برنامه اسکیل ترید، موارد زیر است:

– تسلط بر هر چهار مهارت زبانی گفتاری، نوشتاری، شنیداری و خوانش زبان های انگلیسی و فرانسوی در حد CLB5 و CLB

– سابقه کاری مرتبط به مدت حداقل 2 سال در مشاغل گروه لیست NOC در 5 سال گذشته؛

– تمکن مالی مناسب جهت اداره زندگی در صورتی که اجازه کار یا پیشنهاد رسمی در کانادا ندارید.

3. برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)

به طور کلی به جز دو استان کبک و نوناووت، تمامی استان های کشور کانادا، علاوه بر اکپرس انتری کانادا (express entry)، از طریق ویزای استانی نیز مهاجر جذب می کنند. تفاوت روش اکپرس انتری و برنامه مهاجرت استانی کانادا (PNP) در این است که در ویزای استانی، فرد متقاضی برای استان مورد نظر درخواست را ارسال می کند اما در اکسپرس انتری کانادا ، هر استان از طریق بانک اطلاعاتی داوطلبین را انتخاب می کند.

این برنامه مختص آن دسته از افرادی است که حداقل به مدت 1 سال در کانادا به کاری مشغول بوده اند. این دسته از افراد در صورت داشتن شرایط لازم می توانند برای کسب اقامت دائم کانادا اقدام کنند. حداقل شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه تجربه کار کانادایی موارد زیر هستند:

– سابقه کار مورد تایی د کانادا حداقل به مدت یک سال در 3 سال گذشته در دسته بندی 0, A, یا B لیست ناک.
– حداقل نمره زبان CLB 5 برای مشاغل گروه B و نمره CLB 7 برای مشاغل گروه A و 0.

ویزا اکسپرس انتری کانادا

در حقیقت متقاضیان مهاجرت، از طریق پذیرفته شدن در این برنامه، ویزای کار موقت کانادا را می گیرند. انتخاب افراد برای اخذ اقامت دائم کانادا نیز یکی از بهترین مزیت های سیستم اکپرس انتری کانادا می باشد. در این شرایط افراد بر حسب امتیازی که به دست آورده اند به صورت انتخاب های دوره ای Express Entry Draw برای درخواست اقامت دائم Invite To Apply دعوت می شوند.

سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری به موارد مختلفی مانند سابقه کار ماهر، توانایی زبان (که البته نمره 5 کفایت می کند) و تحصیلات بستگی دارد. بدیهی است که هرچه متقاضی دراین موارد عملکرد بهتری داشته باشد، امتیاز نهایی او نیز بیشتر خواهد شد.

برای ثبت درخواست پذیرش از طریق اکسپرس انتری باید مراحل زیر را طی کنید :

بررسی صلاحیت متقاضیان اکسپرس انتری کانادا

طی سازوکاری که اداره مهاجرت کانادا به صورت آنلاین در اختیار متقاضیان قرار می دهد، هر فرد متقاضی مهاجرت به کانادا پیش از ورود به مراحل بعدی، می تواند صلاحیت خود را برای ثبت درخواست در سیستم اکسپرس انتری مورد سنجش قرار دهد.

ارائه مدارک در اکسپرس انتری کانادا

تمامی مدارک مورد نیاز برای تایید قابلیت های زبانی، تحصیلات، رزومه و … را از قبل آماده کنید.

ارائه اطلاعات در اکسپرس انتری کانادا

با ساخت یک حساب کاربری در سیستم اکسپرس انتری و وارد کردن اطلاعات و با داشتن شرایط حداقلی فرد متقاضی وارد Pool یا استخر منتخبین مرحله اول پذیرش می شود.

ارسال دعوتنامه در اکسپرس انتری کانادا

برای آن دسته از منتخبینی که در مرحله قبل امتیاز مربوطه را کسب کرده اند و همچنین دولت کانادا، دولت های استانی کانادا و یا کارفرماهای کانادایی فرد متقاضی را در یکی از شغل های مورد نیاز پذیرفته اند، دعوت نامه ارسال می شود. از روز ارسال دعوت نامه فرد متقاضی 60 روز (این مهلت سابقا 90 روز بود) برای ارسال درخواست اقامت دائم فرصت دارد.

سیستم امتیازبندی ورود سریع به کانادا

حداکثر امتیاز 1200 است که متقاضی با کسب 438 امتیاز خواهد توانست به جمع کاندیدها(pool) برای درخواست اقامت دائم از طریق چهار برنامه مهاجرتی اقتصادی مذکور، بپیوندند. تمام متقاضیان با کسب حداقل امتیاز لازم در ارزیابی اکسپرس انتری، 90 روز فرصت ارسال تقاضای خود را خواهند داشت و جواب درخواست متقاضیان در عرض 6 ماه به آن ها اعلام خواهد شد.
لازم به ذکر است که علاقه مندان به اخذ ویزا از طریق برنامه اکسپرس انتری، می توانند پیش از طی مراحل و انجام ثبت نام در این برنامه، مهارت ها و شانس خود را جهت موفقیت در اخذ امتیازات لازم، از طریق مراجعه به سایت اداره مهاجرت کانادا و بخش اکسپرس انتری محک بزنند.

بیشتر بدانید:

امتیاز لازم برای مهاجرت به کانادا

مهاجرت از طریق اکسپرس انتری

اخذ اقامت دائم کانادا با دکتر عالمی

کانادا به عنوان یکی از کشورهای برتر در زمینه پذیرش مهاجر از اقصی نقاط جهان هر روزه مکانیسم های مختلفی را برای تسهیل و برقراری عدالت برای تمامی افراد جهان که قصد استفاده از فرصت های این کشور را دارند، فراهم می آورد. در این زمنیه نهادها و موسسات گوناگونی در کشورهای مختلف مشغول مطالعه و بررسی دوره ای هستند و روندهای مهاجر پذیری استان های مختلف کانادا را در زیر نظر دارند. کانون مهاجرتی عالمی با مجموعه کارشناسان و وکلای مهاجرتی مستقر در کانادا-انتاریو از سال 2000 فعایت خود را آغاز کرده است در طی سالیان اخیر افتخار پیگیری و به سرانجام رساندن پرونده های مختلف مهاجرتی را دارد.

جمع بندی مهاجرت از طریق اکسپرس انتری کانادا

اکسپرس انتری کانادا یک سیستم آنلاین است که از طریق آن اداره مهاجرت کانادا درخواست کسانی را که می خواهند از طریق ویزای کاری skilled worker وارد خاک کانادا شوند، ارزیابی می کند.

مرحله اول در فرایند اکسپرس انتری کانادا بررسی صلاحیت شخصی است. اگر در این مرحله صلاحیت شما بر اساس معیارهای اکسپرس انتری محرز شد، خواهید توانست به مرحله بعد که pool یا استخر نام دارد وارد شوید.

به طور کلی اکسپرس انتری دو مرحله کلی دارد:
متقضیان اقامت دائم کانادا فرم های مربوط به علاقه مندی خود را برای اخذ ااقامت دائم بیان می کنند. فرایند ابراز علاقه مندی یا expression of interest به صورت آنلاین انجام می شود.

در مرحله بعد تمامی متقاضیان واجد شرایط وارد pool و بر اساس سیستم امتیاز بندی (Comprehensive Rating System) امتیازبندی می شوند.
آن دسته از متقاضیانی که هیچ یک از شرکت های معتبر کانادایی پیشنهاد نداشته باشند و هیچ استانی نیز تقاضای او را قبول نکرده باشد، فرد متقاضی باید در بانک کاری کانادا (job bank) ثبت نام کند.

در تمامی مراحل ورود اطلاعات باید توجه کامل به وارد کردن اطلاعات صحیح داشته باشید. اشتباه در وارد کردن اطلاعات به معنی ابطال درخواست اقامت و ممنوعیت از ورود فرد متقاضی تا چندین سال، است.

در مرحله پایانی دولت کانادا، دولت استان های کانادا و کارفرماهای شرکت های معتبر کانادا از بین منتخبینی که وارد pool شده اند انتخاب می کنند. متقاضیانی که انتخاب شده اند باید اطلاعات و مدارک لازم را طی 60 روز به اداره مهاجرت و استانی که درخواست وی را پذیرش کرده است، ارائه دهد.

در روش ویزای اکسپرس انتری، چه مشاغلی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند؟

لیست شغلی خاصی در روش اکسپری وجود ندارد. همان که شغل متقاضی در یکی از گروه های A/B/O باشد کافی است. قبل از هر اقدامی باید لیست را چک کنید و ببینید آیا شغل شما در لیست هست یا خیر.

نیروی فنی فدرال به چه کسانی گفته می شود و چگونه باید برای ویزا از این طریق اقدام کرد؟

نیروی متخصص فدرال فردی است که دارای شرایط کاری مورد تایید دولت کانادا است و دولت به او اجازه کسب و کار در این کشور را به او خواهد داد. شما باید طبق حرفه و کسب و کار خود برای ویزا از طریق اکپرس انتری ثبت نام کنید. پس از اینکه کارفرما صلاحیت شما را تایید کرد، پروسه پرونده شما به جریان خواهد افتاد.

بانک شغلی دقیقا چیست و چطور می توان از آنجا کارفرما پیدا کرد؟

بانک شغلی موتور جستجوی شغلی برای موقعیت های شغلی در کشور کانادا است. این سایت به شما کمک می کند تا با کارفرمایان کانادایی متصل و هماهنگ شوید. اگر متقاضیان در روش مهاجرت سریع پیشنهاد شغلی ندارند و توسط هیچ کدام از استان ها هم انتخاب نشده باشند باید در بانک شغلی کانادا ثبت نام نمایند. اگر متقاضی در حال حاضر در کانادا در حال کار کردن و دارای LMIA (معتبر) می باشد نیازی به اقدام دوباره برای دریافت LMIA جدید نخواهد داشت. اگر کارفرما متقاضی را برای کار مورد نظر مناسب بداند پس از آن پروسه مصاحبه و روند اداری انجام خواهد شد و در نهایت اگر کارفرما و شغل مورد نظر هم طبق قانون واجد شرایط باشند کار مورد نظر به متقاضی پیشنهاد خواهد شد. کارفرمایان با LMIA مثبت در ادامه پیشنهاد شغلی و سایر اطلاعات را به متقاضی خواهند داد تا وی در پروفایل خود وارد نماید. در مرحله بعدی به سرعت نامه (Invitation to Apply (ITA برای اقدام در خصوص اقامت دائم ارایه خواهد شد.

سیستم امتیاز بندی به چه صورت است و حداقل آن چند است؟

بیشترین امتیاز سیستم اکپرس انتری، 1200 است که شما با کسب حداقل 438 امتیاز می توانید جزو کاندیداها برای درخواست اقامت دائم شوید.

آیا با اکپرس انتری می توان شهروندی کانادا را گرفت؟

دقت کنید که برای دریافت شهروندی کانادا حتما باید اقامت دائم این کشور را داشته باشید. نمی توان مستقیم برای شهروندی اقدام کرد. شما تنها می توانید پس از اقامت دائم، برای شهروندی کانادا درخواست خود را ثبت کنید. سیستم اکپرس انتری یکی از راه های مناسب ورود به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور است.

اگر هیچ استانی صلاحیت را قبول نکرده باشند، چه باید کرد؟

اگر به هر دلیلی صلاحیت شما از طرف استان های کانادا پذیرفته نشود و نیز از هیچ شرکت کانادایی پیشنهاد نداشته باشید، این به معنی پایان ماجرا نیست. شما می توانید نام خود را در بانک کاری کانادا (Job Bank)ثبت نام کنید. نام و مشخصات کاری و حرفه ای شما در این سیستم ثبت است و ممکن است کمی بعدتر کارفرمایی به فردی با شرایط شغلی شما نیاز داشته باشد.