مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری | کانون مهاجرتی و حقوقی دکتر عالمی

ویدئو آموزشی مهاجرت از طریق اکسپرس انتری

passport (1)

ویزای استارت آپ

passport (2)

ویزای تحصیلی

visa

ویزای کسب و کار

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

روش اکسپرس اینتری برای متقاضیان مهاجرت به کانادا در سال 2015 به عنوان مکانیزمی برای اخذ اقامت دائم کانادا راه اندازی شد. روند پذیرش مهاجر از طریق برنامه اکسپرس اینتری به این شکل است که اداره مهاجرت کانادا هر ماه حداقل امتیاز فرد انتخاب شده را برای اقامت دائم اعلام می کند و متقاضیان با توجه به حداقل و حداکثر امتیاز اعلام شده برای ثبت درخواست اقدام می کنند.

سیستم اکسپرس انتری تقاضاهای اقامت کاری را در سه برنامه مهاجرتی اقتصادی جای می دهد:

• Federal Skilled Worker Program
• Federal Skilled Trades Program
• Canadian Experience Class

علاوه بر سه برنامه فوق استان های کانادا نیز می توانند برای متقاضیانی که در سیستم اکسپری انتری ثبت نام کرده اند، دعوت نامه جهت اقامت دائم ارسال کنند. این برنامه Provincial Nominee Program یا PNP نام دارد.

مهاجرت از طریق اکسپرس انتری

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری

افرادی که نام خود را در لیست اکسپرس انتری ثبت کرده باشند، به طور اتوماتیک، در فهرست کاندیداهای یکی از سه برنامه مهاجرتی زیر قرار داده می شوند.

1. اکپرس انتری نیروی کار متخصص فنی فدرال

این برنامه شامل نیروی کار ماهری می شود که قصد دارد در هر ایالت و شهر کانادا که علاقه دارد، به جز کبک ساکن شود. نیروی متخصص فدرال فردی است که شرایطش مورد تایید دولت مرکزی کانادا برای کسب و کار در این کشور می باشد. برای این که شرایط شغلی شما به عنوان یک تاجر و یا یک نیروی کار ماهر احراز شود، متقاضی به تایید دولت فدرال کانادا نیاز دارد.
متقاضی یا باید از طریق سامانه اکپرس انتری (Express Entry) ثبت نام کند و یا نظر یک کارفرما را در کانادا برای گواهی صلاحیت کسب کند. چنانچه متقاضی موفق به گرفتن دعوتنامه اکسپرس انتری شد، می تواند اقامت دائم در هر یک از استان های کانادا را به جز کبک بگیرد. استان کبک برای جذب نیروهای کاری، شرایط و قوانین خاص خود را دارد.

1. برنامه نیروی کار کبک

متقاضیان مهاجرت به ایالت کبک می توانند از طریق این برنامه، برای مهاجرت اقدام کنند. سیستم مهاجرت نیروی متخصص از طریق اکپرس انتری به کبک، در سال های اخیر تغییرات زیادی داشته و هر سال دستخوش قوانین جدید می شود.
سیستم اکسپرس انتری کبک برای مهاجرت فرآیندی با دو قسمت کاملا مجزا دارد:
Selection یا همان گزینش: مدارکی متقاضی از طریق اکسپرس انتری ارسال کرده، طبق قوانین خاص خود ایالت کبک بررسی شده و پس از پذیرش، گواهی (Certificat de Sélection du Québec) صادر می شود.
Admission یا همان پذیرش: در این مرحله نوبت به آزمایشات پزشکی و چک امنیتی می رسد که پس از تایید توسط دولت فدرال، ویزای شما صادر می گردد.

3. برنامه های تعیین شده ایالتی

به طور کلی به جز دو استان کبک و نوناووت، تمامی استان های کشور کانادا، علاوه بر اکپرس انتری (express entry)، از طریق ویزای استانی نیز مهاجر جذب می کنند. تفاوت روش اکپرس انتری و برنامه مهاجرت استانی کانادا (PNP) در این است که در ویزای استانی، فرد متقاضی برای استان مورد نظر درخواست را ارسال می کند اما در اکسپرس انتری، هر استان از طریق بانک اطلاعاتی داوطلبین را انتخاب می کند.

ویزا اکسپرس اینتری کانادا

در حقیقت متقاضیان مهاجرت، از طریق پذیرفته شدن در این برنامه، ویزای کار موقت کانادا را می گیرند. انتخاب افراد برای اخذ اقامت دائم کانادا نیز یکی از بهترین مزیت های سیستم اکپرس انتری می باشد. در این شرایط افراد بر حسب امتیازی که به دست آورده اند به صورت انتخاب های دوره ای Express Entry Draw برای درخواست اقامت دائم Invite To Apply دعوت می شوند.
سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری به موارد مختلفی مانند سابقه کار ماهر، توانایی زبان (که البته نمره 5 کفایت می کند) و تحصیلات بستگی دارد. بدیهی است که هرچه متقاضی دراین موارد عملکرد بهتری داشته باشد، امتیاز نهایی او نیز بیشتر خواهد شد.

:برای ثبت درخواست پذیرش از طریق اکسپرس انتری باید مراحل زیر را طی کنید

بررسی صلاحیت

طی سازوکاری که اداره مهاجرت کانادا به صورت آنلاین در اختیار متقاضیان قرار می دهد، هر فرد متقاضی مهاجرت به کانادا پیش از ورود به مراحل بعدی، می تواند صلاحیت خود را برای ثب درخواست در سیستم اکسپرس انتری مورد سنجش قرار دهد.

ارائه مدارک

تمامی مدارک مورد نیاز برای تایید قابلیت های زبانی، تحصیلات، رزومه و … را از قبل آماده کنید.

ارائه اطلاعات

با ساخت یک حساب کاربری در سیستم اکسپرس انتری و وارد کردن اطلاعات و با داشتن شرایط حداقلی فرد متقاضی وارد Pool یا استخر منتخبین مرحله اول پذیرش می شود.

ارسال دعوتنامه

برای آن دسته از منتخبینی که در مرحله قبل امتیاز مربوطه را کسب کرده اند و همچنین دولت کانادا، دولت های استانی کانادا و یا کارفرماهای کانادایی فرد متقاضی را در یکی از شغل های مورد نیاز پذیرفته اند، دعوت نامه ارسال می شود. از روز ارسال دعوت نامه فرد متقاضی 60 روز (این مهلت سابقا 90 روز بود) برای ارسال درخواست اقامت دائم فرصت دارد.

سیستم امتیازبندی اکسپرس انتری

حداکثر امتیاز 1200 است که متقاضی با کسب 438 امتیاز خواهد توانست به جمع کاندیدها(pool) برای درخواست اقامت دائم از طریق چهار برنامه مهاجرتی اقتصادی مذکور، بپیوندند. تمام متقاضیان با کسب حداقل امتیاز لازم در ارزیابی اکسپرس انتری، 90 روز فرصت ارسال تقاضای خود را خواهند داشت و جواب درخواست متقاضیان در عرض 6 ماه به آن ها اعلام خواهد شد.
لازم به ذکر است که علاقه مندان به اخذ ویزا از طریق برنامه اکسپرس انتری، می توانند پیش از طی مراحل و انجام ثبت نام در این برنامه، مهارت ها و شانس خود را جهت موفقیت در اخذ امتیازات لازم، از طریق مراجعه به سایت اداره مهاجرت کانادا و بخش اکسپرس انتری محک بزنند.

مهاجرت از طریق اکسپرس انتری

اخذ اقامت دائم کانادا با دکتر عالمی

کانادا به عنوان یکی از کشورهای برتر در زمینه پذیرش مهاجر از اقصی نقاط جهان هر روزه مکانیسم های مختلفی را برای تسهیل و برقراری عدالت برای تمامی افراد جهان که قصد استفاده از فرصت های این کشور را دارند، فراهم می آورد. در این زمنیه نهادها و موسسات گوناگونی در کشورهای مختلف مشغول مطالعه و بررسی دوره ای هستند و روندهای مهاجر پذیری استان های مختلف کانادا را در زیر نظر دارند. کانون مهاجرتی عالمی با مجموعه کارشناسان و وکلای مهاجرتی مستقر در کانادا-انتاریو از سال 2000 فعایت خود را آغاز کرده است در طی سالیان اخیر افتخار پیگیری و به سرانجام رساندن پرونده های مختلف مهاجرتی را دارد.

جمع بندی

اکسپرس انتری یک سیستم آنلاین است که از طریق آن اداره مهاجرت کانادا درخواست کسانی را که می خواهند از طریق ویزای کاری skilled worker وارد خاک کانادا شوند، ارزیابی می کند.
مرحله اول در فرایند اکسپرس انتری بررسی صلاحیت شخصی است. اگر در این مرحله صلاحیت شما بر اساس معیارهای اکسپرس انتری محرز شد، خواهید توانست به مرحله بعد که pool یا استخر نام دارد وارد شوید.

به طور کلی اکسپرس انتری دو مرحله کلی دارد:
متقضیان اقامت دائم کانادا فرم های مربوط به علاقه مندی خود را برای اخذ ااقامت دائم بیان می کنند. فرایند ابراز علاقه مندی یا expression of interest به صورت آنلاین انجام می شود.
در مرحله بعد تمامی متقاضیان واجد شرایط وارد pool و بر اساس سیستم امتیاز بندی (Comprehensive Rating System) امتیازبندی می شوند.
آن دسته از متقاضیانی که هیچ یک از شرکت های معتبر کانادایی پیشنهاد نداشته باشند و هیچ استانی نیز تقاضای او را قبول نکرده باشد، فرد متقاضی باید در بانک کاری کانادا (job bank) ثبت نام کند.
در تمامی مراحل ورود اطلاعات باید توجه کامل به وارد کردن اطلاعات صحیح داشته باشید. اشتباه در وارد کردن اطلاعات به معنی ابطال درخواست اقامت و ممنوعیت از ورود فرد متقاضی تا چندین سال، است.
در مرحله پایانی دولت کانادا، دولت استان های کانادا و کارفرماهای شرکت های معتبر کانادا از بین منتخبینی که وارد pool شده اند انتخاب می کنند. متقاضیانی که انتخاب شده اند باید اطلاعات و مدارک لازم را طی 60 روز به اداره مهاجرت و استانی که درخواست وی را پذیرش کرده است، ارائه دهد.